Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlato nad zlato!

14. 6. 2011

Zlato (kde všude se sním můžeme potkat)

 

 

NEJPRVE NĚCO O ZLATĚ JAKO TAKOVÉM: Zlato je jedním z nejužitečtnějších kovů. Může se roztavit, slévat dohromady s jinými kovy nebo jednoduše roztloust na tenoučké plátky. Naši předkové ho uměli zpracovat už před 6000 lety! Zlato ve své nejčisčí formě je příliš měkké a tak se do prstýnků musí přidávat stříbro, meď nebo platina.


 

KDE SE ZLATO POUŽÍVALO: První zlaté mince nechal vyrobit lýdský král Kroisos na uzemí dnešního Turecka někdy kolem roku 560 př. n. l. Od té doby se zlaté mince používaly skoro všude až do začátku 20. století.


KDE SE ZLATO POUŽÍVÁ: Zlato skvěle vodí elektřinu a tak se sním musí počítat při výrobě mobilů, kalkulaček a GPS. Najdeš ho také v konektorech a propojovacích kabelech k počítači. Často se používá do spojů mezi součástkami. Když totiž nejsou ze zlata, elektrický proud je časem poškodí.


 

ZDRAVOTNICTVÍ: Ve zdravotnictví je zlato také součástí některých chirurgických nástrojů, které používají při operacích. Zlato nevivolává alergické reakce, proto se se používá do chirurgických nástrojů. A radioaktivní zlato se někdy přidává do speciálních roztoků, které se píchají do žil lidem s cévními potížemi. Na obrazovkách lékařských přístrojů krásně září a když se roztok někde zastataví, tak je doktorovi hned jasné, že tam je ucpaná žíla. Jinak slitiny zlata používají i zubaři a dělají z nich korunky, můstky a plomby.


 

A VESMÍR: Mnoha částí plavidel je navíc obloženo polyesterem, který pokrývá tenoučký nátěr zlata a to pomáhá odrážet infračervené (pro kosmonauty nebezpečné) záření ze slunce. Díky nátěru je teplota na lodi stále stejná. Bez něj by se loď začala přehřívat.


 

ZAJÍMAVÉ: Cena zlata se rok od rok zvyšuje a jedna cihla vážící 12,5 kg stojí asi 9 mil. korun.


Zkrátka zlato na zlato!

 

36.-14k-gold-ring.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

stater_02.jpg

 

 

 

 

 

 

 

zlato_14.jpg

 
 

 


Poslední fotografie



Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 170898
Měsíc: 4967
Den: 137