Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o módě v historismu...

13. 6. 2011

Na konci 5. ročníku jsem psala ročníkovou práci. Jako téma jsem si vybrala odívání v historismu. Vypíšu vám sem několik informací, které jsem se dozvěděla, když jsem tu práci psala. Možná vám budou užitečné...

Na začátek vám řeknu něco hodně, hodně, hodně a hodně zajímavého. V období druhého rokoka tvoří základní vycházkový oděv frak, cylindr a kalhoty z úzkými nohavicemi. Totéž platí i dnes, kdybychom si odmysleli cylindr. Kabáty (což je vlastně frak) se nosí a úzké nohavice nemluvě. Ty jsou prostě úplně nejvíc "in".

Teď vám řeknu něco o Pánském oděvu a jeho částech taky trochu.

Pánský oděv se stále přibližuje dnešní podobě. V období historismu, o něm to tu všechno je, vzniká sako podobné dnešnímu. Nosí se jak cylindr tak i nízký klobouk. Oblečení doplňuje plášť, boty s nízkým podpatkem a hůlka.

!Error!
Nemůžete číst dál, protože nevíte co znamená „jednořadový“ a „dvouřadový“. Mám pravdu? Já to věděla. Nemáte ani "šajnu" o tom co to znamená. Ale jen tak mezi námi.... já to taky nevěděla! Tak jdeme na věc:
Na „jednořadové“ a „dvouřadové“ se dělí kabáty, a to podle zapínání. Jednořadová saka (kabáty) mají jednu řadu knoflíků, obvykle po dvou, třech a jen občas po čtyřech. Zato dvouřadová saka (kabáty), mají dvě řady knoflíků. Jednořadová saka (kabáty) se rozepínají jak při chůzi, tak v sedě. Dvouřadová saka (kabáty) se během nošení nerozepínají a v současnosti jsou méně častá.
 
 Klobouky
Pro tuto dobu jsou typické měkké plstěné a slaměné klobouky. Ve výrobě plstěných klobouků je známá česká firma Tonak v Novém Jičíně. Překvapí vás, že funguje 200 let a dodnes vyváží klobouky do 50 zemí světa. Když jsem to psala, byl rok 2010, tak zapřemýšlejte nad touto informací, jestli náhodou není rok 2100...To by to potom už asi neplatilo!
Asi nejznámějším kloboukem, který známe dodnes, ale už se bohužel nenosí, je cylindr. Cylindr, říká se mu také "vysoký klobouk", vznikl už v 15. století. Tvoří součást pánského oděvu a oblíbený je zejména ve španělské módě. Jako zajímavost mám pro vás módní vymoženost a to skládací cylindr. Cylindr se sklápěcím mechanismem byl vynalezen roku 1835 v Paříži. V místnostech se nosí složený v podpaží. Podle jména tvůrce se často nazývá "Gibushut".
 
Účesy
Jako účes byl v té době asi nejčastější cop (a to i u mužů). Byl buď z vlastních vlasů, a nebo si na hlavu "přidělali" paruku. Paruku používali muži, kteří neměli tolik vlasů na zapletení copu.
 
Kabáty, saka,vesty a kalhoty

 

První kabát o kterém jste už určitě slyšeli je Frak. Frak vzniká v 18.století, jako úbor důstojníků, ale kolem druhé poloviny 18.století se jednobarevný frak, dostává i do rukou měšťanů. Nosí se k němu světlé kalhoty ke kolenům. Teprve v 19. století se k němu začínají nosit dlouhé kalhoty. V druhé polovině 19. století se z něj stává jen plesový úbor. Součástí fraku je bílá vesta.

A další kabát je Smoking. Smoking je dvouřadový nebo jednořadový pánský společenský úbor, obvykle černé barvy. Někdy se nosí tmavomodré, tmavofialové a v teplých měsících i bílé smokingy. Smoking zavedl do módy lord Dutherland a tento oděv poprvé zveřejnil Drážďanský časopis.

 

 

A poslední z kabátů který vám představím je žaket.

Žaket je společenský úbor, skládající se z černošedých proužkovaných kalhot, světlé vesty a černého kabátu se šosy.

 

Kalhoty

 Pantalóny jsou kalhoty, podobné našim zvonovým kalhotům. Jsou to dlouhé, dole otevřené kalhoty, to snad všichni víme, ale novinka možná bude ta, že vystřídaly kalhoty ke kolenům.

Další kalhoty jsou pumpky.

Délka a šířka těchto kalhot se často měnila. Dnes se za správně střižené považují ty, které končí asi na šířku dlaně pod kolenním žlábkem.

A teď příjdou dnes rozšířené šortky.

Krátké kalhoty, asi jako je známe dnes, jen z jiného materiálu. Používaly se k některým sportům.

 

A další kalhoty... Šponovky od konce 30. let 19.stol. přicházejí do módy jako lyžařské kalhoty. Stále se zužují a mění svůj materiál na stále kvalitnější a kvalitnější, jak je to zvykem asi u všeho.

                                                                                                                                                                              Vousy

Favoris je úzký proužek vousů, rámující tváře, který byl v módě hlavně v 1. polovině 19. století.

Potom tu máme Kotlety. Kotlety  se nosí od konce 18 stol. Táhnou se v úzkém pruhu po obou tvářích, od vlasů k ústům. Dnes se opět dostávají do módy.

A poslední je plnovous, který si asi všichni představujeme stejně - dlouhé vousy, občas táhnoucí se až na zem, oblíbené hlavně u starců.

  

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< duben / 2019 >>


Statistiky

Online: 5
Celkem: 161452
Měsíc: 6183
Den: 205